REPORTÁŽ: Dream of Dakar - start z Prahy

27.prosince 2014 20:09

Jak jsme Vás již informovali dopoledne na naší facebookové stránce, náměstí Jana Palacha v Praze bylo svědkem historické události. Po třiceti letech se rozhodla skupinka automobilových nadšenců a závodníků vyrazit na vzpomínkovou 14 000 kilometrů dlouhou cestu z Prahy do Paříže, a dále do Dakaru. Přesně ve 12 hodin projel historický speciál Liaz s číslem 627 náměstím a přes Mánesův most zamířil do Paříže, kam by se měl konvoj dostat ve večerních hodinách.

 

V roce 1983 se nechala trojice motoristických nadšenců inspirovat zahraničními časopisy, a začala si pohrávat s myšlenkou – zúčastnit se tradičního závodu Rallye Dakar. Jiří Moskal, Zdeněk Kovář a Radek Fencl z jara 1984 dali dohromady veškerá opatření, včetně domluvy s ředitelem Liazu, Viktorem Koreckým, který dal pokyn k výrobě a testování dvou závodních prototypů Liaz 100.55. Posádka mohla vyrazit do sedmého ročníku závodu 1. ledna 1985. Po cestě dlouhé 14 000 kilometrů konečně dorazili do cílové destinace u Růžových jezer. Stalo se tak 22. ledna. Z 55 startujících posádek si vyjeli celkem 13. místo, což byl na první, a zároveň zkušební, rok fenomenální výsledek.

 

Během dalších ročníků se stavěly nové závodní speciály a ty původní se z velké části rozebraly na náhradní díly. Naštěstí se podařilo zachovat hlavní části, uskladněné vedle haly, aby se po náročné renovaci mohl vůz číslo 627 opět vydat na cestu. Za téměř novým stavem stojí šikovné ruce Tomáše Pourema, u něhož strávil Liaz posledních 20 let.

 

Konvoj, tvořený Liazem 100.55 D 4x4, dvěma doprovodnými vozy (Toyota Hilux a Škoda Yeti) a jedním motocyklem, startuje oficiálně 29. prosince z francouzského Saint-Cyprien a k Růžovým jezerům v Senegalu by měli dojet 11. ledna 2015. Aktuální dění posádky bude možné sledovat prostřednictvím facebooku nebo na jejich oficiálním webu (www.senodakaru.cz). Čerstvé informace Vám přineseme také na našich stránkách.

 

Zdroj: senodakaru.cz

 

Autor: Mario Rychtera

 

Nejbližší akce

Zobrazit všechny akce

Odběr novinek

Reklama | Kontaktujte nás | Partneři projektu | Obchodní podmínky | Ceník inzerce

© Copyright 2013 - 2015 MotorSvět CZ, všechna práva vyhrazena N.O.S.
Facebook Twitter Nahlásit chybu Oblíbené Fotogalerie Kalendář akcí