Úsporný styl jízdy a vhodné pneumatiky vám ušetří tisíce

11.září 2018 20:28

Zdá se vám, že vaše auto „žere“ víc, než by mělo? Tak to změňte a naučte se jezdit úsporně. Spotřeba, z velké části, závisí na řidiči. Na stylu jízdy. Na typu pneumatik a taky na správném nahuštění. 

 

Nejezděte pomalu, ale plynule

 

Mezi řidiči se traduje, že ekonomická jízda = pomalá jízda, zdržování dopravy, vypínání klimatizace, topení, motoru při jízdě z kopce… Nebojte se, to jen jen mýtus. Alfou a omegou úspory je plynulost. Auto spotřebuje nejvíc paliva při rozjezdech a prudkém zrychlování.

 

Sledujte okolí a předvídejte

 

Sledujte terén i to, co se kolem vás děje. A využívejte to ve svůj prospěch. Ale s rozumem. Ucpání rušné křižovatky, pro pár haléřů, asi nebude to pravé ořechové. Jezděte co nejvíc bez „plynu“. Bez zbytečného zastavování. 

 

 

● Při jízdě kopcovitou silnicí využívejte setrvačnost. Z kopce to, v rámci povolené rychlosti, rozjeďte tak, abyste následující kopec vyjeli jen s lehkou nohou na plynu. Nevadí, že zpomalíte, při dalším sjezdu to zase doženete.

● Ve městě, kde je to samá křižovatka, musíte trochu předvídat. Když vidíte na semaforu červenou, sundejte nohu z plynu a pomalu to dojeďte. V ideálním případě ani nezastavíte. 

● Na dálnici divoce nepředjíždějte. Ušetříte sice pár minut, ale bude vás to stát, na delší trase, i několik litrů paliva navíc. Jeďte plynule tak, abyste si udržovali rychlost, ale berte ohled na stoupání a klesání.

 

Ušetřete za palivo výběrem vhodné pneu

 

Úspora pohonných hmot hodně závisí i na typu pneumatik. Nejlevnější pneumatiky nejsou dlouhodobě nejekonomičtější volbou. Pokud chcete šetřit, sáhněte raději po ekologických pneu s nízkým valivým odporem. Šetří palivo a déle vydrží. 

 

Dojíždění zimních pneu vás vyjde draho

 

Dojíždění zimních pneu v létě zvyšuje náklady za palivo. Zimní obutí má ideální jízdní vlastnosti zhruba do 7 °C. Při vyšších teplotách vzrůstá tření o vozovkou - valivý odpor a spolu s ním i spotřeba. Přezujte na letní pneu a ušetříte.

 

Udržujte pneumatiku správně nahuštěnou

 

Udržujte tlak v pneumatikách podle technické specifikace vozidla. Při podhuštění obutí stoupá valivý odpor a spolu s ním také spotřeba. Novější auta mají automatickou kontrolu tlaku - TPMS. U starších vozů je to na vás. Kontrolujte tlak v pneu jednou za 2 týdny a před každou delší cestou.

 

Užší pneu jsou úspornější

 

Svou roli ve výši spotřeby hrají i rozměry pneumatik. U každého vozu máte na výběr z několika šířek obutí. Širší pneu vypadají na autě lépe, ale užší modely šetří palivo. Co je pro vás důležitější?

 

Pro mnohé se stane udržování nízkých provozních nákladů koníčkem. Při řízení se plně soustředí na okolí a na vrnění motoru. Výběr pneumatik je pro ně svátek a nahuštění pneu kontrolují s železnou přesností. Přidáte se k nim a dostanete se na výrobcem slibovanou spotřebu nebo snad ještě níž? 

 

Autor: Komerční

 

Nejbližší akce

Zobrazit všechny akce

Odběr novinek

Reklama | Kontaktujte nás | Partneři projektu | Obchodní podmínky | Ceník inzerce

© Copyright 2013 - 2015 MotorSvět CZ, všechna práva vyhrazena N.O.S.
Facebook Twitter Nahlásit chybu Oblíbené Fotogalerie Kalendář akcí